XV- Lecie istnienia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości
14- 15 lat temu byliśmy przekonani, że konieczna jest regulacja zawodu Zarządcy nieruchomości i wydawanie uprawnień, które mają potwierdzać przygotowanie i kwalifikacje do wykonywania tego trudnego zawodu Zarządcy.
Tworzyliśmy Stowarzyszenie, które miało uczestniczyć w procesie wydawania licencji zarządcy i podnoszenia naszych kwalifikacji.
Z zadowoleniem przyjęliśmy zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiły wydawanie od 1999 roku uprawnień/ licencji.
Dzisiaj mamy do czynienia z całkiem nową rzeczywistością wynikającą z deregulacji zawodu zarządcy.
Dużo mówimy o tym, że to olbrzymie zagrożenie dla właścicieli nieruchomości.
Czas pokaże kto ma racje. Weryfikować to będzie oczywiście na bieżąco rynek nieruchomości.
Należy jednak pamiętać, że nasze organizacje powstały nie tylko po to, aby wydawać licencje. Wg Prezes Zarządu DSZN powstały przede wszystkim po to, aby integrować nasze środowisko i działać na jego rzecz.
Cele, które wtedy sobie wytyczyliśmy są nadal aktualne. Wymienić należy tylko niektóre:
- działania na rzecz standaryzacji przepisów dot. zarządzania Nieruchomościami,
- propagowanie zasad etyki zawodowej,
- doradztwo prawne na rzecz członków,
- współpraca z organami administracji państwowej i samorządowej,
- współpraca z innymi organizacjami w kraju i za granicą,
- propagowanie nowych technologii w zarządzaniu nieruchomościami i ich utrzymaniu / eksploatacji/.
Wszystkie te działania powinny wzmacniać rolę zarządcy nieruchomości na rynku, oraz propagować zarządców wykwalifikowanych i kompetentnych.
Na zakończenie dodam, że PFSZN której DSZN jest członkiem kontynuując walkę o zachowanie wysokiego poziomu przygotowania zawodów zarządców nieruchomości i pośredników w obrocie nieruchomościami podjęła decyzję o przygotowaniu i wdrożeniu dobrowolnego kształtowania kompetencji zawodowych Zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami.
Bazą edukacyjną wdrożeniowego programu jest także preferowanie przez CEPI – Europejską Radę Zawodów Nieruchomościowych minimum edukacyjne dla Zarządców i pośredników.
Wszyscy Zarządcy nieruchomości i pośrednicy, którzy poddadzą się rygorom doskonalenia swoich kompetencji zawodowych będą mieć możliwość korzystania z informatycznego rejestru CERTO- System CERTO będzie także miejscem, w którym Konsumenci znajdą informacje o wiarygodnych i kompetentnych zarządcach.
Ważnym aspektem wdrażanego programu jest integracja trzech największych federacji zrzeszających zarządców nieruchomości, a mianowicie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Polskiej Federacji Zarządców nieruchomości, oraz Polskiej Federacji Organizacji Zarządców, Administratorów i Właścicieli Nieruchomości.